#8250;

Ubytování v Brandýse nad Orlicí - přijeďte si k nám odpočinout, navštívit salon, nebo jen tak posedět u kávy, zákusku či točeného piva!

Rezervace ubytování
Rezervujte si svůj pokoj již nyní a bez starostí

Prohlídka našich pokojů
Nabízíme Vám nově vybavené pokoje

Zajímavosti v okolí penzionu
Prohlédněte si kam se můžete vydat na výlet

#8250;
#8250;

Zajímavosti v okolí penzionu

#8250;

Labyrint - přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí

Od sezony 2009 je labyrint připraven přivítat návštěvníky ve svém ostrém provozu. Provozní doba byla stanovena takto: V květnu, červnu a v září o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin.
Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 721 848 204, 603 239 407, nebo 732 454 364.
Vstupné činí 35,- korun pro dospělé a 20,- korun pro mládež a důchodce. Pro aktivní turisty doporučujeme návštěvu v rámci projížďky po cyklostezce Ústí nad Orlicí - Choceň. Pro ostatní je výhodou dobré dopravního spojení, bezbariérová přístupnost a nedaleké parkoviště při hasičské hospodě "U Konťáku".
Před vstupem do labyrintu doporučujeme časovou rezervu. Průměrná délka "bloudění" se pohybuje kolem 20 minut. Občanské sdružení Brandýs ve světě se těší na Vaši návštěvu

#8250;

Město Brandýs nad Orlicí

Nejstarší část Brandýsa se nazývá Loukoť, doložená k roku 1227. Koncem 13. stol. dal Jindřich z Brandýsa, který pocházel ze saského Brandisa, postavit poměrně velký a pevný hrad. Jeho zbytky dodnes stojí nad městem. Za Pernštejnů byl r. 1507 dokonce pobořen. To byl již nedlouho předtím postaven jakýsi zámek, v místech, kde dnes stojí dům čp. 20. Pamětní deska zde připomíná, že právě tady se narodil r. 1564 slavný Karel starší ze Žerotína. Ten v době pobělohorské, po r. 1620, poskytl ochranu a azyl řadě bratrských kněží, mezi kterými byl také J. A. Komenský v letech 1622 až 1625. V místech, kde snad stál domek Komenského, je od roku 1865 jeho pomník. Po vybudování železnice se stal Brandýs ve 2. pol 19. stol. vyhledávaným letoviskem, kam zajížděli hosté často zdaleka. Byli mezi nimi významné osobnosti - prof. T. Masaryk, spisovatel Julius Zeyer, K. V. Rais, později Alois Jirásek a další.
V současnosti Brandýs neztratil nic ze své malebnosti. Stále zde najdete krásné okolí, příležitost k vycházkám i sportování. Přijeďte se podívat do města na Tiché Orlici!

#8250;

Nahoru dolů při březích Orlice

Brandýs nad Orlicí, žel. stanice - Brandýs nad Orlicí, zřícenina hradu 1 km - Perná 2,5 km - Zátvor 3,5 km - Rviště 5 km - Hůrka, pomník letců 7 km - Dobra Voda 8 km - Klopoty, restaurace 9 km - Říčky 10 km - Ústí nad Orlicí, nám. 18 km (nebo žel. stanice 18,5 km)
Kopcovitá, ale turisticky vděčná a přitažlivá trasa nabízí cestu přes několik vrcholků, i do rázovitých vesnic orlického podhůří. Chybět nebudou ani výhledy a místa se zajímavou historií, možnosti odpočinku a občerstvení. Četné výškové rozdíly i trasu je možné zkrátit a do cílového místa dojet autobusem.

#8250;

Cestou Jana Amose Komenského

Romantické, nepříliš náročné putování údolím Tiché Orlice, v závěrečné třetině se stoupáním do Říček a pod vrchol kopce Podhoří. Půjdeme většinou po kvalitních, dobře schůdných cestách, krátké úseky i po silnici. V parném létě se můžeme i vykoupat - buď v řece, nebo na brandýském koupališti.

#8250;

Zřícenina gotického hradu

Počátky hradu, jenž se vypíná nad dnešním městem Brandýs nad Orlicí, spadají do poslední čtvrtiny 13. století, tedy do období vnější (německé) kolonizace, kdy se provádělo doosidlování méně zalidněných a výše položených okrajových částí českého království. Ale již před tím zde existovala osada Loukoť (dnešní západní část Brandýsa nad Orlicí), v pramenech zmiňována roku 1227, jako výsledek vnitřní (české) kolonizace a osidlovací činnosti Kojaty Hrabišice. Kolonizací kraje v okolí Brandýsa nad Orlicí byli pověřeni příslušníci rodu z Brandisa, zřejmě králem Václavem II. Tento rod pocházel z hradu Brandis nedaleko Lipska v dnešním Sasku. Více informací se dozvíte na www.hradbrandys.cz
(Zdroj: www.hradbrandys.cz)

#8250;
#8250;
Copyright © 2021 Penzion pod Hradem Brandýs nad Orlicí - všechna práva vyhrazena
Úvodem | Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Mapa stránek
Stránky vytvořilo webové studio Pixel Design
Tvorba webových stránek
Redakční systém PixelAdmin